انواع فیلترهای خودرو

انواع فیلترهای خودرو + معرفی + نکات مهم فیلتر ماشین!

اگر میخواهید ماشین شما برنده میدان باشد، باید به فیلترهای آن اهمیت بدهید. هر گاه یکی از فیلترهای خودرو مسدود یا کثیف شود، مشکلاتی را بوجود خواهد آورد و بر عملکرد خودرو تاثیر خواهد گذاشت. هر گاه متوجه کاهش قدرت خودرو، خروج دود کثیف و غلیظ از اگزوز، روشن شدن چراغ روغن و یا حتی خرابی موتور شدید، باید بدانید فیلترهای خودرو دچار مشکل شده اند. در اینجا به معرفی انواع فیلتر در خودرو می پردازیم و این که چرا باید به طور منظم تعویض شوند؟ پس با فروشگاه لوازم یدکی خودروهای چینی سلیم سنتر همراه شوید.

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۵ دقیقه

هر خودرو دارای چهار فیلتر اصلی می باشد: فیلتر کابین، فیلتر روغن، فیلتر سوخت و فیلتر هوا. وظیفه تمامی این فیلترها کمک به رد و بدل شدن هوا و جذب ناخالصی ها است. در واقع گرد و غبار هوا، ناخالصی های موجود در سوخت و آلودگی های روغن موتور را به خود جذب می کنند و باعث عملکرد بهینه موتور خودرو می شوند. در صورتی که این فیلترها به موقع تعویض نشوند، به درستی کار نمی کنند و بر قطعات خودرو تاثیر منفی می گذارند. با تعویض فیلترها، کارایی خودرو شما بهبود خواهد یافت. بیایید نگاهی دقیق تر به انواع فیلتر در خودرو بیاندازیم:


انواع فیلترهای خودرو

فیلتر کابین خودرو چیست؟

وظیفه فیلتر کابین، تمیز کردن هوایی ست که از طریق سیستم تهویه و گرمایش به داخل خودرو نفوذ می کند. در واقع این قطعه تمامی گرد و غبار و ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. اگر فیلتر کابین کربن اکتیو نیز داشته باشید، میتواند به سادگی تمام گازهای اگزوز و بود بد را نیز فیلتر کند. داشتن هوای تمیز در کابین خودرو بسیار اهمیت دارد، به ویژه اگر دارای بیماری تنفسی و یا آلرژی هستید.

دلایل تعویض به موقع فیلتر کابین خودرو

  • تنفس هوای تازه: فیلتر اتاق خودرو با فیلتر کردن باکتری ها و ذرات گرد و غبار به شما این امکان را می دهد تا هوای تمیز تنفس کنید. اگر فیلتر هوای کابین را به موقع تعویض نکنید، دچار واکنش های آلرژیکی (مثل عطسه، سرفه و غیره) خواهید شد.
  • جلوگیری از مشکلات ایمنی و بهبود میدان دید: زمانی که فیلتر کابین کثیف باشد، جریان هوای ورودی به خودرو مسدود می شود. این مسئله میتواند مشکل ساز شود، به ویژه در شرایط جوی مه آلود که نیاز به روشن کردن هیتر شیشه ها دارید.
  • افزایش عمر سیستم گرمایشی A/C خودرو: داشتن یک فیلتر کابین تمیز باعث افزایش جریان هوا می شود. در نتیجه عمر سیستم تهویه و سیستم گرمایشی افزایش می یابد.

انواع فیلترهای هوا

فیلتر هوا خودرو چیست؟

همانطور که انسان برای نفس کشیدن نیاز به اکسیژن دارد، خودرو نیز برای فرایند احتراق به اکسیژن لازم دارد. فیلتر هوا خودرو از ورود حشرات، ذرات گرد و غبار و شن و ماسه به موتور جلوگیری می کند. در نتیجه ترکیب تمیزی از سوخت و هوا به موتور می رسد و عملکرد بهینه ای خواهد داشت. فیلترهای هوا در خودروهای مختلف، شکل های مختلفی دارند: فیلتر هوای پنلی، استوانه ای و یا دایره ای شکل. آنها از ماده ای پلیسه دار و از جنس پنبه، کاغذ مصنوعی و یا فوم ساخته شدند و هوا را فیلتر می کنند.

دلایل تعویض به موقع فیلتر هوا خودرو

  • عملکرد بهینه خودرو: وقتی هوای ورودی به موتور تمیز باشد، ترکیب سوخت و هوا قدرت صد در صدی موتور را تضمین می کند.
  • صرفه جویی در مصرف سوخت خودرو: در صورتی که فرایند احتراق به درستی انجام شود، کاهش مصرف سوخت نیز قطعا رخ خواهد داد.
  • جلوگیری از انتشار دود سیاه اگزوز: هر گاه فیلتر هوای خودرو کثیف شود، احتراق سوخت به صورت ناقص انجام می شود. در نتیجه دو سیاه غلیظی از اگزوز خودرو بیرون می زند که نشانه خوبی نیست.

انواع فیلترهای خودرو

فیلتر روغن به جریان مداوم روغن موتور کمک می کند و ناخالصی ها (مثل آلودگی، روغن اکسید شده، ذرات فلزی) را از روغن می زداید. این ناخالصی ها به مرور زمان بر اثر فرسودگی موتور در خودرو بوجود می آیند. این فیلتر باعث تصفیه روغن موتور می شود، در نتیجه روغن موتور کار خود را بخوبی انجام می دهد. فیلتر روغن خودرو به گونه ای طراحی شده که ظرفیت نگهداری آلاینده ها را تا تعویض روغن بعدی دارد.

دلایل تعویض به موقع فیلتر روغن خودرو

  • کاهش فرسودگی موتور خودرو: یک فیلتر روغن باعث عبور ناخالصی ها می شود و سرعت جریان روغن را کند می کند. به همین دلیل است که گاهی شاهد فرسودگی، عملکرد ضعیف و خرابی زودهنگام موتور خودرو می باشیم.
  • جلوگیری از آلودگی روغن جدید: به طور کلی باید پس از هر بار تعویض روغن برای تعویض فیلتر روغن خودرو اقدام کنید (هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر برای ماشین بنزینی و هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر برای ماشین دیزلی). در این صورت روغن جدید که داخل خودرو میریزید، آلوده نخواهد شد.

انواع فیلترهای خودرو

فیلتر سوخت خودرو چیست؟

فیلتر سوخت باعث از بین بردن ناخالصی هایی مثل گرد و غبار، زنگ زدگی و شن و ماسه موجود در سوخت می شود. فیلتر سوخت با کاهش این آلاینده ها از انژکتورهای سوخت خودرو شما محافظت می کند. این قطعه نقش حیاتی در بهبود عملکرد موتور خودرو و طول عمر آن دارد.

دلایل تعویض به موقع فیلتر سوخت خودرو

  • بهبود عملکرد موتور خودرو: در صورت خرابی فیلتر سوخت ماشین، جریان را کاهش می دهد و عملکرد موتور را ضعیف می سازد. چرا که موتور در دریافت سوخت دچار مشکل می شود. در صورت کثیف شدن این فیلتر، پمپ سوخت به سختی کار می کند و ماشین استارت نمی خورد. حتی گاهی شتاب خودرو کاهش می یابد و در بین راه توقف می کند.
  • حفظ و نگهداری از سایر قطعات خودرو: آلودگی های موجود در سوخت میتواند به مرور زمان باعث افزایش سرعت فرسودگی و ساییدگی شود. در نتیجه قطعات گران قیمت، پمپ سوخت و انژکتورها نیاز به تعویض زودتر از موعد پیدا می کنند. بنابراین وجود فیلتر سوخت سالم ضروری است.

هرچند فیلتر های خودرو نسبت به سایر لوازم یدکی خودرو از اهمین کمتری برخوردار هستند، اما برای رانندگی روان و راحت فوق العاده حیاتی می باشند. اطلاعات لازم درباره بهترین زمان تعویض فیلتر خودرو در دفترچه راهنمای وسایل نقلیه ذکر شده است. بنابراین از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید و نکات مراقبت و نگهداری از خودرو را رعایت کنید. هر کاری که میتوانید انجام دهید تا فیلترهای خودرو در بهترین وضعیت خود باشند و شرایط مطلوبی برای رانندگی شما فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: تمامی حقوق کپی رایت متعلق به فروشگاه سلیم سنتر می باشد