همه چیز درباره سنسورهای خودرو!

انواع سنسورهای خودرو و ۶ سنسور اصلی ماشین که باید بدانید!

سنسورهای خودرو یک سری سیستم های هوشمندی می باشند که موارد مختلف مثل دما، سطح مایع خنک کننده، فشار روغن، میزان گازهای خروجی و غیره را کنترل می کنند. این سنسورها برای پذیرش طیف گسترده ای از مقادیر، پردازش صحیح آنها و تعیین ترکیب سوخت هوای مناسب، آمادگی کافی دارند. این روزها، اتومبیل ها چیزی فراتر از یک وسیله برای حمل و نقل می باشند. چرا که میتوان در خودرو به موزیک مورد علاقه خود گوش داد، ریلکس کرد، با هر دوست و آشنا صحبت کرد، خرید کرد و بسیاری از کارهای دیگر که البته راننده حین رانندگی نباید انجام دهد!

علاوه بر این، خودرو شما می فهمد که در آن چه می گذرد! در واقع میتواند با کامپیوتری که در آن تعبیه شده ارتباط برقرار کند و یک سری اقدام لازم را انجام دهد. و اما موتور اتومبیل چگونه تا این حد هوشمند است؟ از کجا می فهمد که چه کاری را باید انجام دهد؟پاسخ شما بسیار ساده است. سنسورها! با فروشگاه لوازم خودرو چینی سلیم سنتر همراه شوید تا انواع سنسورهای خودرو را بشناسید و ۶ سنسور اصلی ماشین خود را پیدا کنید!


سنسورهای خودرو از ابتدا تاکنون!

قبل از این که درباره سنسور و انواع آن بدانید، بیایید به گذشته سفر کنیم و اطلاعاتی درباره تاریخچه و تحولات حسگرهای خودرو کسب کنیم. به طور کلی، هر موتور احتراق برای عملکرد بهینه به سه عنصر سوخت، هوا و جرقه نیاز دارد. سیستم های کنترلی موجود در موتور، بر این سه عنصر نظارت می کنند.

در گذشته، این سیستم ها اغلب مکانیکی و یا الکترومکانیکی بودند. بنابراین به جای اینکه یک سیستم متمرکز تمامی این موارد را کنترل کند، به هر بخش از موتور یک وظیفه اطلاق می شد. یکی از عمده ترین مشکلات چنین سیستم هایی این بود که به نگهداری و مراقبت شدیدی نیازمند بودند. به همین دلیل هر موتور باید پس از طی مسافت ۳۵۰۰۰ مایل سرویس می شد.

به هرحال، در طول دهه های ۷۰ و ۸۰، در طراحی موتور تغییرات زیادی بوجود آمد. در نتیجه نیاز به نگهداری، کاهش چشمگیری پیدا کرد. یکی از تغییراتی که ایجاد شد، درباره سنسورهای خودرو بود. در آغاز، این حسگرها فقط وظیفه انتقال اطلاعات به یک پردازنده آنالوگ را داشتند. این پردازنده ها بر اساس الگوریتم ساده تصمیم گیری می کردند و عملکرد موتور اینگونه مدیریت می شد.

بدیهی ست که محدودیت های زیادی در این سیستم های اولیه وجود داشت. سیستم های آنالوگ فقط قادر به کنترل مقادیر از پیش تعریف شده بودند. در نتیجه مقادیر خارج از برنامه باعث ایجاد خطا می شد و سیستم از کار می افتاد. این مسئله با افزایش سن خودرو مشکلات غیر منتظره بیشتری بوجود می آورد که از قبل برای آن ها برنامه ریزی نشده بود.

در طول ۱۹۹۰، تغییرات بیشتری بوجود آمد. کاربراتورها با موتورهای تزریق سوخت جایگزین شدند و در قسمت های سیم پیچی نیز تغییراتی داده شد. برای اینکه همه این سیستم ها کار کنند، به یک سیستم متمرکز نیاز بود که جنبه های مختلفی مثل میزان گازهای خروجی، حجم هوا و غیره را کنترل کند. و اینگونه بود که سنسور خودرو ظهور پیدا کرد!


انواع سنسورهای خودرو و 6 سنسور اصلی ماشین که باید بدانید!

سنسور خودرو چیست و مهمترین آنها کدامند؟

این قطعات کوچک اما هوشمند از سالها پیش در وسایل نقلیه استفاده می شد تا عملکرد موتور و مصرف سوخت را کنترل کند. البته داستان به همینجا ختم نمی شود و این قطعات خودرو در سراسر ماشین شما وجود دارند. در نتیجه یک تجربه فوق العاده از رانندگی برای شما رقم می زنند.

پیشرفت علم، این امکان را برای سنسورهای ماشین فراهم ساخت تا این اطلاعات را به رایانه ها انتقال دهند. بنابراین در صورت وجود هر گونه مشکل در خودرو به راننده هشدار می دهند. این سنسورها به طور پیوسته کار می کنند، درست از زمانی که ماشین خود را روشن می کنید تا وقتی که آن را خاموش می کند. به همین دلیل، هیچ گونه تاخیری وجود ندارد و این امر موجب می شود راننده و سیستم بلافاصله برای حل مشکل اقدام کند.

پیشرفت های اخیر موجب شده که حسگر یکی از قسمت های اصلی خودرو به شمار رود. در واقع دیگر فقط برای کنترل موارد مختلف به منظور عملکرد نرم و روان خودرو استفاده نمی شود. بلکه برای کنترل هر چیزی از دمای داخل کابین گرفته تا عملکرد چراغ جلو و عقب خودرو و غیره کاربرد دارد.

حتی در برخی از اتومبیل های مدرن، از قابلیت اتصال موبایل برای کسب اطلاعات دقیق درباره هر چیزی استفاده شده است. به طور مثال، جی پی اس، بر اساس موقعیت کنونی راننده، مسیریابی می کند. همچنین برخی برنامه ها، نزدیک ترین حراجی ها را به شما نشان می دهند. در حقیقت سنسورها امکانات بی پایانی را برای خودرو شما به ارمغان می آورند.


انواع سنسورهای خودرو

سنسورهای مختلفی در خودرو وجود دارد که برای کارهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. در اینجا به معرفی برخی از مهمترین سنسورهای خودرو و عملکرد آنها اشاره می کنیم:

سنسور اندازه گیری جریان هوا (MAF sensor)

این سنسور همانطور که از نامش پیداست، حجم و چگالی هوای موتور را محاسبه می کند. در واقع سنسور مف خودرو تضمین می کند که موتور میزان مناسبی از سوخت برای عملکرد بهینه را دریافت می کند. در صورت خرابی سنسور مف، ماشین سوخت بیشتری مصرف می کند و گاهی موتور از حرکت باز می ایستد.

سنسور دور موتور

سنسور دور موتور به میل لنگ متصل می باشد و وظیفه نظارت بر سرعت چرخش این میل لنگ را دارد. این مسئله اهمیت دارد، چرا که تزریق سوخت به موتور را کنترل می کند. شما قطعا نمی خواهید که سوخت بیشتر یا کمتری به موتور برسد و همچنین زمان بندی آن به هم بریزد. این سنسور موقعیت میل لنگ از توقف ناگهانی خودرو نیز جلوگیری می کند.

سنسور اکسیژن

این سنسور میزان اکسیژن موجود در لوله اگزوز را محاسبه می کند. اگر سنسور اکسیژن خودرو خراب شود، باعث مصرف بیش از حد سوخت خواهد شد. همچنین میتواند منجر به تکان خوردن و یا در جا کار کردن خودرو شود.

سنسور فشار منیفولد (MAP sensor)

مپ سنسور وظیفه کنترل میزان بار موتور را بر عهده دارد. در ابتدا، تفاوت بین فشار منیفولد محاسبه می کند که مطمئن شود که موتور با تغییرات فشار باز هم قادر به دریافت سوخت می باشد. این سنسور هم مثل سایر سنسورهای خودرو باعث مصرف بهینه سوخت می شود.

سنسور ضربه (Knock sensor)

سنسور ناک تضمین می کند که سوخت به درستی می سوزد و باعث انفجار غیر منتظره نمی شود. این انفجار می تواند برای موتور ماشین شما خطرناک باشد. چرا که واشرها از کار می افتد، رینگ ها می شکند و یاتاقان میله ای آسیب می بیند. در نتیجه خرابی ناک سنسور، خسارت زیادی به شما خواهد زد.

سنسور دمای سوخت

این سنسور با نظارت دائم بر دمای سوخت تضمین می کند که مصرف سوخت بهینه است. اگر سوخت سرد باشد، زمان بیشتری برای سوختن نیاز دارد، در حالی که سوخت گرم سریعتر می سوزد. سنسور دمای سوخت باعث می شود تا سوخت در دما و سرعت مناسب تزریق شود. در نتیجه موتور به راحتی کار می کند.

اگر صاحب خودرو چینی هستید و در پیدا کردن سنسور خودرو خود در ایران مشکل دارید یا از خرید قطعه اصلی مطمئن نیستید، می توانید در قسمت فروشگاه سلیم سنتر، با مراجعه به دسته خودرو خود مانند لوازم یدکی برلیانس و انتخاب مدل ماشین خود، قطعه مورد نظر را انتخاب کرده و با خیال راحت و در سریعترین زمان، کالا اصلی را تحویل بگیرید.


همه چیز درباره سنسورهای خودرو!

سنسورهای خودرو چگونه کار می کنند؟

پس از اینکه درباره تاریخچه سنسور اتومبیل، انواع مختلف سنسورها و کارهای خارق العاده ای که میتوانند انجام دهند گفتیم، قطعا کنجکاو شدید که چگونه کار می کنند. امروزه اغلب اتومبیل ها، دارای سنسورهای هوشمندی هستند که بر سایر حسگرهای آن نظارت می کنند. بنابراین لزومی ندارد راننده از جزئیات پیچیده هر یک از سنسورها سر در بیاورد.

همه حسگرها توسط یک ماژول کنترل می شوند. و اما این ماژول از کجا می داند که باید با کدامیک از سنسورها ارتباط برقرار کند؟ و چگونه اینکار را انجام می دهد؟

بیایید این روند را با یک مثال ساده برای شما شرح دهیم. در رابطه با ماژول درب راننده، او با فشار دادن یک دکمه؛ پنجره خودرو را پایین می آورد. وقتی این عمل انجام شد، ماژول درب راننده، یک پکت داده به گذرگاه ارتباطی خودرو می فرستد. سپس این اطلاعات به سمت ماژول دیگری می رود تا به موتور پاور ویندو نیرو برساند. به همین سادگی.. تمام اطلاعات که بین سنسورهای مختلف رد و بدل می شود، از طریق سیم های ورودی و خروجی گذرگاه ارتباطی واقع در سیستم مرکزی خودرو عبور می کنند.

شما میتوانید هر تعداد سنسور که میخواهید به خودروی خود اضافه کنید، بدون اینکه عملکرد آنها دچار اختلال شود. به طور خلاصه، سنسورهای خودرو از پیشرفت بزرگ در این صنعت به شمار می روند و باعث افزایش عمر خودرو و قطعات آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: تمامی حقوق کپی رایت متعلق به فروشگاه سلیم سنتر می باشد