طلق چراغ خودرو + انواع طلق ماشین + موارد استفاده!

در
دسته بندی ها: بررسی تخصصی قطعات, تعمیر و نگهداری خودرو, دانستنی های خودرو

حتما میدانید انواع طلق خودرو که در ماشین تعبیه می شود، هر یک وظیفه منحصر به فرد خود را دارد. طلق چراغ جلو و عقب خودرو، طلق چراغ راهنمای آینه بغل و طلق چراغ خطر خودرو در ماشین کاربردهایی از تلق یا همان طلق می باشند. آیا تابحال متوجه شده اید که با گذر زمان، چراغ های ماشین کم نور تر و ضعیف تر می شوند؟ یا گاهی چراغ راهنما آنطور که باید عمل نمی کند؟ حتی اگر میزان انتشار نور چندان کاهش نیافته باشد، ولی با اینحال باید در فواصل منظم به تمیز کردن چراغ های خودرو و طلق آن بپردازید.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

اگر طلق های خودرو دچار فرسودگی بیش از حد شوند، راهی به جز تعویض آن پیش روی شما نیست. در واقع گاهی لازم نیست کل محفظه چراغ جلو، عقب، راهنما و یا خطر را تعویض کنید. کافیست برای تعویض تلق ماشین اقدام کنید. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو سلیم سنتر همراه شوید تا همه چیز درباره انواع طلق در خودرو را فرا بگیرید!

انواع طلق خودرو کدامند؟

طلق چراغ های جلو خودرو

طلق چراغ جلو ماشین که روی این چراغ ها قرار می گیرد، معمولا از جنس پلی کربنات و یا شیشه می باشد. از آنجایی که این تلق ها در معرض باد و باران، نور مستقیم خورشید، سنگریزه ها و .. هستند، به مرور زمان به پولیش و در شرایط حادتر به تعویض نیاز پیدا می کنند.

طلق چراغ های عقب خودرو

قسمت بیرونی چراغ عقب نیز طلق نامیده می شود که از جنس پلی کربنات یا دگالون است. در صورتی که از مواد اولیه مرغوب در ساخت این طلق ها استفاده شود، به سادگی دچار کدری و زردی نخواهد شد. ولی درزبندی طلق های بی کیفیت و غیر اصلی موجود در بازار خیلی زود خراب می شود و با قرار گرفتن در معرض آفتاب حتی در مدت کوتاه شفاف نخواهند بود.

طلق چراغ راهنمای روی آینه بغل

و اما طلقی که روی چراغ راهنمای آینه بغل خودرو شما قرار دارد. این طلق نیز از ورود آب باران و یا گرد و غبار به داخل چراغ راهنما جلوگیری می کند. اگر این طلق دچار خرابی شود، لازم نیست چراغ راهنما را به طور کلی تعویض کنید. با خرید طلق چراغ راهنما میتوانید هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

طلق چراغ خطر

خارجی ترین قسمت چراغ خطر خودروی شما به طلق معروف است. همانطور که گفتیم در ساخت آن از موادی مثل پلی کربنات استفاده می شود. این قطعه علاوه بر مزایایی ذکر شده در بالا، مانع آسیب چراغ خواهد شد. چرا که در مقابل ضربات از استحکام خوبی برخوردار است.


تلق ماشین از چه موادی ساخته شده است؟

طلق خودرو از چه موادی ساخته شده است؟

در گذشته جنس طلق خودرو از جمله طلق چراغ جلو، عقب، خطر و راهنمای ماشین معمولا از شیشه بود. وزن این طلق سنگین بود و در صورت کدر شدن و یا خش افتادن، نیاز به تعویض کل محفظه چراغ وجود داشت. در غیر این صورت، نور پراکنده می شد و تمرکز نور چراغ کاهش می یافت.

طلق چراغ خودروهای مدرن از جنس پلاستیک پلی کربنات ساخته شده است. این نوع تلق ها سبک هستند و در برابر ضربات از مقاومت بالایی برخوردارند. از آنجایی که این طلق ها در معرض نور خورشید قرار دارند، به مرور زمان مات و زرد رنگ خواهند شد. در نتیجه، با وجود موادی مثل پلی کربنات از سرعت این فرسودگی کاسته می شود.


چرا طلق چراغ  مات و زرد رنگ می شود؟

چرا طلق چراغ خودرو مات و زرد رنگ می شود؟

در خودروهای قدیمی، زردی و کدری چراغ های جلو امری عادی می باشد. اصلی ترین دلیل آن، گذر زمان و فرسودگی طلق چراغ جلو ماشین به شمار می رود. چرا که از داخل در معرض گرمای لامپ قرار دارد و از بیرون با گرما و باران و برف دست و پنجه نرم می کند. متاسفانه با مات شدن چراغ ماشین، نه تنها خودرو ظاهر بدی پیدا می کند، بلکه نور کمتری انتشار می یابد. در نتیجه با کاهش دید، ایمنی راننده و سرنشینان به خطر خواهد افتاد.

با استفاده روزانه از وسیله نقلیه، آلودگی و گرد و غبار روی کاور چراغ های جلو خواهد تجمع می یابد. این تغییر معمولا به تدریج رخ می دهد ولی بعد از مدتی متوجه خواهید شد که چراغ های جلو نور کافی برای رانندگی در شب و یا شرایط جوی نامساعد ساطع نمی کنند. حتی از نظر ظاهری،جذابیت و یکپارچگی سابق را نخواهد داشت. این کم نور شدن معمولا به دو دلیل رخ می دهد:

  • نشستن گرد و غبار بر روی چراغ به مرور زمان
  • واکنش شیمیایی پلاستیک تلق چراغ خودرو بر اثر مواجهه با اشعه UV

چگونه طلق ماشین را شفاف سازیم؟

چگونه طلق ماشین را شفاف سازیم؟

تصور کنید در تاریکی شب رانندگی می کنید. اگر کاور یا طلق چراغ های خودرو مات و تار باشد، نور کمی منتشر خواهد شد. در نتیجه به سختی میتوانید جلوی خود را ببینید. این مسئله میتواند برای شما خطرناک باشد، چرا که با کاهش دید، نمیتوان مانع بروز تصادفات شد. به همین دلیل تمیز کردن چراغ های جلو از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه دید بهتری داشته باشید، احتمال تصادف کاهش می یابد. بنابراین باید بدانید که چگونه طلق چراغ های جلو و عقب خودرو را شفاف و تمیز کنید.

در اینجا به نحوه شفاف سازی تلق ماشین اشاره می کنیم

مراحل شفاف سازی طلق خودرو:

  1. قبل از این که برای جلا بخشیدن به تلق ها اقدام کنید، به تمیز کردن چراغ ها بپردازید. ابتدا سعی کنید لکه های آلودگی، چربی و گرد و غبار روی طلق را از بین ببرید. سپس با استفاده از آب، آن را شستشو دهید. حواستان باشد که آن را کاملا خشک کنید.
  2. بعد از خشک کردن خودرو ، با نوار اطراف چراغ ها را بپوشانید. نوار های رنگزنی میتواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. نباید از نوار چسب استفاده کنید، چرا که به رنگ خودرو آسیب خواهد زد.
  3. قبل از هر چیز هر گونه چربی و آلودگی باقی مانده را با کمک آب و صابون تمیز کنید.
  4. سپس آن را کاملا خشک کنید و برای از بین بردن لکه های سخت و سمج از سنباده استفاده کنید. از قبل باید سنباده 400 تا 800 گریت تهیه نمایید. پس از اینکه مرحله اولیه سنباده زنی طلق چراغ را پشت سر گذاشتید، از یک سنباده ظریف تر برای پشت تلق ماشین استفاده نمایید. تا جایی که ممکن است تلق را پولیش کنید تا شفاف و یکدست شود.

ساخت طلق چراغ خودرو

ساخت طلق چراغ خودرو

همانطور که گفتیم در ساخت تلق های خودرو مانند طلق چراغ خودرو از پلی کربنات استفاده می شود چرا که در برابر ضربات از مقاومت خوبی برخوردار است. همچنین بسیار شفاف است و به راحتی دچار کدری و لک نمی شود. این تلق چراغ ماشین به راحتی نمی شکند و در صورت شکستن نیز آسیبی به عابر پیاده وارد نخواهد کرد. ساخت طلق چراغ خودرو در شرکت های داخلی نیز انجام می گیرد و به بازار عرضه می شود. مجموعه سلیم سنتر نوع وارداتی این طلق ها را برای خودروهای چینی تان، به شما مشتریان ارائه می کند.


فروش طلق های چراغ

فروش طلق چراغ ماشین

همانطور که میدانید تلق چراغ ماشین باعث کاهش میزان خسارت به خودروی شما خواهد شد. چرا که در صورت وارد شدن ضربه به چراغ های خودرو، نیازی به تعویض کل کاسه چراغ نیست و کافیست طلق را تعویض کنید. از این رو استفاده از طلق چراغ خورو ضروری می باشد و باید در صورت خرابی، در اولین فرصت برای خرید طلق چراغ اقدام کنید.

فروشگاه های لوازم یدکی خودرو به صورت آنلاین و حضوری به فروش طلق چراغ ماشین می پردازند که سلیم سنتر یکی از آنهاست! مجموعه سلیم سنتر با سابقه طولانی در واردات و ارائه قطعات خودرو چینی، انواع طلق خودرو را با قیمت مناسب به مشتریان گرامی عرضه می کند. همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید و طلق مناسب چراغ جلو، عقب، خطر و آینه بغل را سفارش دهید.

چرا طلق چراغ ماشین مات و زرد رنگ می شود؟

اصلی ترین دلیل آن، گذر زمان و فرسودگی طلق چراغ جلو ماشین به شمار می رود. چرا که از داخل در معرض گرمای لامپ قرار دارد و از بیرون با گرما و باران و برف دست و پنجه نرم می کند. متاسفانه با مات شدن چراغ ماشین، نه تنها خودرو ظاهر بدی پیدا می کند، بلکه نور کمتری انتشار می یابد. در نتیجه با کاهش دید، ایمنی راننده و سرنشینان به خطر خواهد افتاد.
با استفاده روزانه از وسیله نقلیه، آلودگی و گرد و غبار روی کاور چراغ های جلو خواهد تجمع می یابد. این تغییر معمولا به تدریج رخ می دهد ولی بعد از مدتی متوجه خواهید شد که چراغ های جلو نور کافی برای رانندگی در شب و یا شرایط جوی نامساعد ساطع نمی کنند. حتی از نظر ظاهری،جذابیت و یکپارچگی سابق را نخواهد داشت. این کم نور شدن معمولا به دو دلیل رخ می دهد:
نشستن گرد و غبار بر روی چراغ به مرور زمان
واکنش شیمیایی پلاستیک تلق چراغ خودرو بر اثر مواجهه با اشعه UV

چگونه طلق ماشین را شفاف سازیم؟

1. قبل از این که برای جلا بخشیدن به تلق ها اقدام کنید، به تمیز کردن چراغ ها بپردازید.
2. بعد از خشک کردن خودرو ، با نوار اطراف چراغ ها را بپوشانید. نوار های رنگ زنی میتواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. نباید از نوار چسب استفاده کنید، چرا که به رنگ خودرو آسیب خواهد زد.
3. سپس آن را کاملا خشک کنید و برای از بین بردن لکه های سخت و سمج از سنباده استفاده کنید. از قبل باید سنباده 400 تا 800 گریت تهیه نمایید. پس از اینکه مرحله اولیه سنباده زنی طلق چراغ را پشت سر گذاشتید، از یک سنباده ظریف تر برای پشت تلق استفاده نمایید. تا جایی که ممکن است تلق را پولیش کنید تا شفاف و یکدست شود.

انواع طلق خودرو کدام است؟

طلق چراغ های جلو خودرو
طلق چراغ های عقب
طلق چراغ راهنمای روی آینه بغل
طلق چراغ خطر

محصولات مرتبط با این مقاله:

طلق چراغ جلو چپ آریو

طلق چراغ عقب چپ آریو

طلق چراغ جلو راست آریو

طلق چراغ عقب راست آریو