زنجیر تایم یا تسمه تایم؟ کدامیک بهتر است؟

زنجیر تایم یا تسمه تایم؟ کدامیک بهتر است؟

تسمه تایم و زنجیر تایم، هر دو دارای عملکرد یکسانی در خودرو می باشند. این قطعات بر عملکرد بهینه موتور تاثیر بسیار زیادی دارند. به طوری در صورت پارگی تسمه تایم در حین رانندگی، نه تنها ماشین متوقف می شود، بلکه خسارت زیانباری به موتور خودرو شما نیز وارد خواهد شد. در واقع میزان اهمیت این قطعه در کلام نمی گنجد!

اغلب رانندگان از چگونگی عملکرد تسمه تایم و یا زنجیر تایم خودرو آگاه نیستند و حتی نمیدانند کجاست! اگر چه عملکرد تسمه تایم و زنجیرتایم خودرو مشابه می باشد، ولی به هیچ عنوان قابل تعویض با یکدیگر نیستند. دانستن این مسئله که خودرو شما به زنجیر تایم مجهز است یا تسمه تایم، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که میزان دوام این قطعه در خودروهای مختلف، عملکرد آن و حتی نحوه خرابی آنها با هم متفاوت است. با فروشگاه لوازم خودرو چینی سلیم سنتر همراه شوید تا بدانید تسمه تایم یا زنجیر تایم؟ کدامیک بهتر است؟

زنجیر تایم و تسمه تایم چیست و چگونه کار می کند؟

زنجیر تایم یا تسمه تایم؟ کدامیک بهتر است؟
زنجیر تایم یا تسمه تایم؟ کدامیک بهتر است؟

همانطور که از نام آنها پیداست، اولین تفاوت تسمه تایم با زنجیر تایم در مواد سازنده آن می باشد. در ساخت زنجیر تایم فلز بکار می رود، در حالی که تسمه تایم معمولا از مواد ترکیبی، نوعی رزین یا لاستیک و یا گاهی از الیاف نایلونی ساخته می شود.

هم زنجیر و هم تسمه به منظور زمان بندی دقیق عملکرد موتور استفاده می شوند. آنها میل بادامک و میل لنگ را در موتور به هم متصل می سازند، به طوری که اگر یکی بچرخد، دیگری هم خواهد چرخید. این قطعات در موتورهای تداخلی باعث می شود به محض ورود پیستون به سیلندر موتور، سوپاپ ها باز شوند. سپس به دلیل واکنش احتراق، سوپاپ ها همزمان با هدایت مجدد پیستون به پایین، بسته می شوند.

این روند به موتور خودرو امکان می دهد تا نیروی لازم برای حرکت وسیله نقلیه در آن سرعت را تولید کند. اگر مشکلی پیش بیاید، زمان بندی بهم می خورد. در نتیجه، افزایش مصرف سوخت، کاهش نیروی موتور، و آسیب به موتور متناسب با نوع خرابی را شاهد خواهید بود.


تفاوت بین تسمه تایم و زنجیر تایم خودرو چیست؟

زنجیر تایم خودرو از جنس فلز می باشد و در نتیجه طول عمر بیشتری نسبت به تسمه تایم دارد. برخی کمپانی ها در دفترچه راهنمای خودرو درباره طول عمر این قطعات به شما اطلاعاتی را می دهند. معمولا زمان تعویض تسمه تایم خودرو، پس از طی مسافت حدود ۶۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ مایل می باشد.

تفاوت دیگر بین تسمه تایم و زنجیر تایم، صدایی می باشد که ایجاد می کنند. تسمه تایم در مقایسه با زنجیر تایم، کم سر و صدا تر می باشد. زنجیر تایم شباهت زیادی به زنجیر دوچرخه دارد و از آنجایی که فلزی می باشد، هنگام حرکت از خود صدای قابل توجهی تولید می کند. این مسئله معمولا برای رانندگان اهمیتی ندارد ولی برای افرادی که به دنبال تجربه رانندگی ارام هستند، آزار دهنده است.

آخرین تفاوت مهم بین زنجیر تایم و تسمه تایم، نحوه خرابی آنهاست. هرچند خرابی هر دو قطعه میتواند زیان بار می باشد، ولی میزان آسیب خرابی آنها متفاوت می باشد. البته این مسئله برتری هیچیک از تسمه و زنجیر را تصدیق نمی کند.

زمانی که تسمه تایم از کار می افتد و میل بادامک و میلنگ دیگر با هم همگام نمی شوند، سوپاپ های سیلندر باز نمی شوند ولی پیستون به بالا رفتن خود ادامه می دهد. اگر پیستون به سوپاپ برخورد کند، سوپاپ، دیواه سیلندر، کلگی بادامکی و پیستون ها آسیب خواهند دید.

خرابی زنجیر تایم نسبت به خرابی تسمه تایم، میتواند آسیب جدی تری به خودرو شما وارد کند. از آنجایی که زنجیرتایم یک قطعه فلزی سنگین وزن می باشد، شکستگی آن میتوان خسارت زیادی به سایر اجزا بزند. در صورت خرابی این قطعه، خرید یک موتور جدید نسبت به تهیه قطعات آسیب دیده ارزان تر می باشد!


مزایا و معایب تسمه تایم خودرو چیست؟

زنجیر تایم یا تسمه تایم؟ کدامیک بهتر است؟
تسمه تایم

برخی بر این تصورند که تسمه تایم نسبت به زنجیر تایم ضعیف تر می باشد. چرا که اغلب ما فکر میکنیم قطعات فلزی از کیفیت و قدرت بالاتری برخوردارند. در واقع اینطور نیست و هر یک از این دو قطعه دارای نقاط مثبت و منفی خود می باشند. در اینجا به مزایا و معایب تسمه تایم می پردازیم:

مزایا

 • تسمه در مقایسه با زنجیر، صدای کمتری تولید می کند. همچنین لرزش بسیار کمی در خودرو ایجاد می کنند. از این رو اغلب مردم خودروهای مجهز به تسمه تایم را ترجیح می دهند.
 • تسمه تایم محکم می باشد و کشیده نمی شود. این مزیت موجب می شود تا با گذر زمان نیز همچنان قابل استفاده باشد.
 • نگهداری آن ساده می باشد. چرا که نیازی به روغن ندارد و به سادگی قابل تمیز کردن می باشد.
 • در مقایسه با زنجیر تایم از دوام بالاتری برخوردار است. همچنین ضد زنگ بودن آن را میتوان از مهمترین مزایای آن بر شمرد. بر خلاف زنجیر تایم، نیازی نیست دائما خشک نگه داشته شود تا زنگ نزند.
 • از آنجایی که تسمه تایم از جنس لاستیک ساخته شده، استفاده از مقرون به صرفه تر است. چرا که فرایند تولید آن ارزان تر تمام می شود.

معایب

 • با این که ساخت تسمه تایم ارزان می باشد، ولی بیشتر از زنجیر نیاز به تعویض پیدا می کند. از این رو هزینه ها در دراز مدت افزایش خواهد یافت.
 • تسمه تایم خودرو امکان انتقال نیروی کمتر در مسافت کوتاه تری را دارد.
 • برای افزایش طول عمر تسمه تایم، راننده باید دفعات بیشتری به بررسی و مراقبت از آن بپردازد.
 • هنگام تعویض تسمه تایم نیاز به تعویض واتر پمپ خودرو هم وجود دارد. بنابراین گران تر برای شما آب می خورد!

مزایا و معایب زنجیر تایم خودرو چیست؟

زنجیر تایم یا تسمه تایم؟ کدامیک بهتر است؟
زنجیر تایم

استفاده از زنجیر تایم قدمت بیشتری نسبت به تسمه تایم دارد. امروزه با وجود اختراع تسمه تایم، برخی هنوز زنجیر را به آن ترجیح می دهند. در اینجا به برخی مزایا و معایب زنجیر تایم ماشین می پردازیم:

مزایا

 • دوام و ماندگاری زنجیر تایم ها نسبت به تسمه بیشتر است. زنجیر حدود ۲۵۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ مایل عمر می کند، در حالی که تسمه پس از طی ۱۰۰۰۰۰ مایل نیاز به تعویض پیدا می کند.
 • به راحتی میتوان زمان تعویض زنجیر تایم را تشخیص داد. برخلاف تسمه که خیلی ناگهانی دچار فرسودگی می شود، نشانه های خرابی زنجیر را میتوان پیش بینی کرد. صدایی که زنجیرتایم خراب از خود تولید می کند، کاملا با صدای معمولی آن متفاوت است.
 • هنگام تعویض زنجیر، لزومی به تعویض واتر پمپ نیست. این باعث می شود تعویض زنجیر تایم در مقایسه با تسمه برای شما ارزان تر تمام شود.

معایب

 • تسمه تایم سر و صدای زیادی ایجاد می کند. چرا که از جنس فلز است و باعث تولید ارتعاش و صدای زیادی خواهد شد.
 • هر چند دوام زنجیر بیشتر است ولی در صورت خرابی، هزینه زیادی روی دست شما خواهد گذاشت. چرا زنجیر نسبت به تسمه گران تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: تمامی حقوق کپی رایت متعلق به فروشگاه سلیم سنتر می باشد