لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

سیستم ترمز خودرو که عمدتا از ترمز و لنت ترمز خودرو تشکیل شده است، از ویژگی های ایمنی مهم خودرو به شمار می رود. مهندس انگلیسی، فردریک ویلیام لانچستر، در سال ۱۹۰۲ اولین ترمز دیسکی را اختراع کرد و آن را در اتومبیل خود بکار برد. حدود ۵۰ سال بعد، ترمزهای دیسکی مورد استفاده همگان قرار گرفت.

اتومبیل لوکس آمریکایی، دوسنبرگ، اولین بار در سال ۱۹۲۰ از ترمزهای هیدرولیکی استفاده کرد. ولی در سال ۱۹۲۴ بود که خودروهای کرایسلر به صورت انبوه با این ترمز تولید شدند. با فروشگاه قطعات خودرو چینی سلیم سنتر همراه باشید تا انواع لنت ترمز و مزایا و معایب آنها! را بشناسید.


لنت ترمز خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

لنت ترمز بخش مهمی از سیستم ترمز خودرو به شمار می رود. زمانی که شما پای خود را روی پدال ترمز خودرو فشار می دهید، پیستون های هیدرولیکی، لنت ها را به دو سمت سطح روتورها فشار می دهند. در نتیجه اصطکاک کافی برای متوقف ساختن وسیله نقلیه ایجاد می شود و خودرو از حرکت باز می ایستد.

فرایند ترمزگیری باعث می شود تا با هر بار استفاده از ترمز، لنت ها و روتورها دچار ساییدگی و فرسودگی شوند. در واقع به مرور زمان، به اصطلاح لنت ترمز تمام می شود و اصطکاک لازم برای متوقف ساختن چرخ های خودرو را ایجاد نمی کند. بنابراین در صورتی که متوجه شدید که قدرت ترمز گیری شما کاهش یافته، باید بدانید زمان تعویض لنت ترمز خودرو فرا رسیده است.


انواع لنت ترمز خودرو

به طور کلی پنج نوع لنت ترمز وجود دارد: لنت ترمز سرامیکی، ارگانیگ (بدون ازبست)، کم فلز NAO ، بدون فلز و نیمه متالیک. در اینجا به شرح انواع لنت ترمز خودرو، مزایا و معایب و تفاوت آنها با یکدیگر اشاره می کنیم:

لنت ترمز سرامیکی


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

لنت های سرامیکی بهترین و البته گران ترین نوع لنت ترمز می باشند. این لنت ها نسبت به انواع دیگر، دوام بیشتر و عمر طولانی تری دارند. ترکیب سرامیکی بکار رفته در این لنت ها، باعث جذب بهتر گرمای حاصل از ترمز گرفتن پی در پی و ناگهانی می شود.

در واقع، لنت های سرامیکی حتی در مسابقات ماشین سواری از مقاومت و کارایی بالایی برخوردارند. مقادیر کمی از مس و خاک رس در قالب ریخته می شود تا یک لنت ترمز بادوام و محکم ایجاد شود. خوشبختانه دیر تر از سایر لنت ها دچار فرسودگی می شوند و شاید همین دلیل گران بودن آن می باشد.

مزایای لنت ترمز سرامیکی

 • ایجاد کمترین سر و صدا
 • دیرتر فرسوده شدن لنت ترمز سرامیکی
 • ایجاد کمترین میزان گرد و غبار ترمز

معایب لنت ترمز سرامیکی

 • گران قیمت بودن لنت سرامیکی نسبت به سایر لنت ها

لنت ترمز کم متال

به دلیل نحوه ساخت این لنت با فلز کم، معمولا پر سر و صدا هستند و گرد و غبار زیادی ایجاد می کنند. با این وجود، قابلیت انتقال حرارت بالایی دارد و حدود ۳۰% از آن را فلزاتی مثل مس یا فولاد تشکیل می دهد. این لنت های کم فلز ماهیت ارگانیک دارند. وقتی بحث قدرت ترمزگیری و انتقال گرما به میان می آید، لنت ترمزی کم متال حرف اول را می زند.

لنت ترمز غیر فلزی

لنت های بدون فلز یکی از نرم ترین انواع لنت می باشند که از لاستیک، رزین، شیشه و تعداد اندکی الیاف فلزی ساخته شده اند. مواد کامپوزیتی موجود در این لنت ها منجر به فرسوده شدن زودهنگام آن می شوند. بنابراین فقط برای رانندگی در مسافت های کوتاه و شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که این لنت ها نرم و بدون فلز هستند، گزینه خوبی برای رانندگی مکرر در مسافت های طولانی نمی باشد. اما اگر از آن دسته رانندگانی هستید که سالانه مسافت اندکی را رانندگی می کنید، انتخاب مناسبی است. در غیر این صورت یا باید از لنت متالیک استفاده کنید و یا دائما لنت های غیر فلزی خودروی خود را تعویض کنید.

اگر معمولا زیاد ترمز نمی گیرید، این نوع لنت ترمز کفایت می کند. در لنت ترمز ارگانیک معمولا گرد و غبار زیادی روی قطعات مختلف سیستم ترمز می نشیند. از آنجایی که این ذرات، سلامتی انسان را به خطر می اندازد، لنت های ترمز غیر فلزی ابداع و تولید شد. لنت های ارگانیک معمولا از کامپوزیت شیشه یا لاستیک ساخته می شوند، ولی به سرعت دچار ساییدگی می شوند.

لنت ترمز ارگانیک (بدون آزبست)


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

لنت های بدون آزبست ارگانیک (NAO) از موادی مثل رزین با دمای بالا، الیاف و فیلر ساخته می شوند. این نوع لنت نسبت به لنت نیمه متالیک، نرم تر و کم سر و صدا تر می باشد و گرد و غبار بیشتری در طولانی مدت ایجاد می کند. لنت های ارگانیک یا NAO نسبتا سریع دچار ساییدگی و فرسودگی می شوند. بنابراین صاحبان خودرو قبل از خرید آن باید به نکات مثبت و منفی آن توجه کنند.

مزایای لنت ترمز ارگانیک

 • کم سر و صدا تر نسبت به سایر لنت ها
 • ساخته شده از الیاف قوی و رزین با کیفیت

معایب لنت ترمز ارگانیک

 • نرم ترین نوع لنت
 • سایش غیر طبیعی و سریع
 • ایجاد گرد و غبار زیاد

لنت ترمز نیمه متالیک


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

در اغلب خودروهای امروزی، لنت ترمزی نیمه متالیک تعبیه شده است. این نوع لنت ترکیبی از فلز و الیاف مصنوعی می باشد. یک رزین ارگانیک تمام این ترکیبات را منسجم نگه می دارد، سپس در قالب های مختلف ریخته می شود و آن را در کوره می پزند تا سفت شود.

این لنت های نیمه فلزی بسیار بادوام، مقاوم در برابر گرما و مقاوم در برابر سایش می باشند. اما از آنجایی که این لنت ها در دمای پایین دارای ضریب اصطکاک پایینی می باشند، در صورت سرد بودن ترمز، باید با نیروی بیشتری پای خود را روی پدال ترمز فشار دهید.

لنت های نیمه متالیک معمولا از آهن، فولاد و یا گرافیت منبسط شده، ساخته می شوند. بنابراین در شرایطی که وسیله نقلیه شما نیاز به کارایی و عملکرد بالایی دارد، مناسب می باشد. در حقیقت، اینها لنت ترمز خودرو سنگین به شمار می روند، چرا که لنت های محکم، خوش ساخت و متنوعی هستند.

حدود ۶۵% این لنت ها را فلز تشکیل می دهد اما متاسفانه سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. همچنین نسبت به سایر انواع لنت ترمز، خیلی سریع تر منجر به فرسودگی روتور های ترمز می شوند. از دیگر معایب لنت نیمه فلزی این است که در دمای پایین، عملکرد خوبی ندارند.

مزایای لنت ترمز نیمه متالیک

 • دوام فوق العاده بالا
 • قابلیت انتقال حرارت عالی
 • امکان استفاده در خودروهای متنوع

معایب لنت ترمز نیمه متالیک

 • ایجاد سر و صدای زیاد
 • عملکرد ضعیف در دمای پایین
 • سایش سریع روتور ترمز

انتخاب لنت ترمز خودرو مناسب بر اساس نیاز شما

لنت ترمز خودرو یکی از مهم ترین و در عین حال مرموز ترین قطعات خودرو شما می باشد. هر بار که میخواهید برای خرید لنت ترمز اقدام کنید، احتمالا با اصطلاحات مختلفی از جمله سرامیکی، متالیک، نیمه متالیک و غیره روبرو می شوید. قطعا سوالاتی برای شما پیش می آید. کدام لنت قدرت ترمز گیری بیشتری دارد؟ کدام لنت گرد و غبار کمتری ایجاد می کند؟ کدامیک دوام بیشتری دارد؟ در واقع شما باید بر اساس نوع خودرو و نیاز خود، لنت مناسب را انتخاب کنید. در اینجا لنت مناسب برای خودرو شما را معرفی می کنیم:

خودروهای کامپکت


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

اگر صاحب یک اتومبیل کامپمت سبک هستید، لنت های ارگانیک کاملا برای شما مناسب می باشد. این نوع لنت کم سر و صدا، ارزان و دارای قدرت کافی برای توقف خودرو شما می باشد. اگر متوجه شدید که میزان گرد و غبار زیادی روی قطعات ترمز انباشته شده، میتوانید آن را با لنت ترمز سرامیکی جایگزین کنید.

خودروهای سایز متوسط


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

اغلب اوقات، خودروهای سایز متوسط به مجموعه ای از لنت های کم فلز و NAO نیاز دارند. این مسئله به دلیل سایز وسیله نقلیه می باشد. چرا که نیاز به یک نیروی متوقف کننده عالی دارد. لنت های ترمز NAO کم فلز کمی پر سر و صدا هستند. بنابراین اگر سر و صدای آن شما را آزار می دهد، میتوانید لنت سرامیکی را جایگزین کنید.

خودروهای اسپرت


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

اگر سرعت اتومبیل شما در کمترین زمان از ۰ به ۶۰ mph برسد، پس نیازمند لنت های نیمه متالیک خواهد بود. در واقع اگر چنین خودروهایی را سوار می شوید، به یک لنت ترمز با کیفیت نیاز دارید.

کامیون/ خودروهای شاسی بلند/ ون


لنت ترمز خودرو و مزایا و معایب انواع لنت ترمز

تمامی ون ها، خودروهای شاسی بلند و کامیون ها نیاز به لنت ترمز مخصوص خودروهای سنگین دارند. چرا که وزن بالایی دارند و لنت ترمز آنها باید از بالاترین قدرت ترمزگیری برخوردار باشد. شما باید در چنین خودروهایی از لنت ترمز نیمه متالیک و یا با درصد فلز بالا استفاده کنید. در واقع هر چه میزان فلز بیشتری در محتویات آن بکار رفته باشد، لنت قدرت ترمزگیری بیشتری خواهد داشت. احتمالا کمی پر سر و صدا باشند، ولی برای افزایش ایمنی شما ضروری هستند.

اگر صاحب خودرو چینی هستید و با تامین قطعات یا لنت ترمز اصلی خودرو خود مشکل دارید، می توانید انواع لنت های ترمز و لوازم یدکی اصلی خودرو های چینی اعم از لوازم یدکی برلیانس، لوازم یدکی آریو-زوتی، و سایر خودروها را با ضمانت و ارسال سریع سفارش دهید و از خرید خود مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: تمامی حقوق کپی رایت متعلق به فروشگاه سلیم سنتر می باشد