کمک فنر خودرو از صفر تا صد! انواع کمک فنر ماشین!!!

کمک فنر خودرو از صفر تا صد! انواع کمک فنر ماشین!!!

ضربه گیر یا کمک فنر خودرو بخشی از وسیله نقلیه شماست که سواری راحتی را برای شما تضمین می کند. این قطعات برای جذب ارتعاشات، لرزش ها و تکان های خودرو هنگام رانندگی طراحی و ساخته شده اند. در واقع در ترمزگیری خوب و کنترل خودرو نقش اساسی دارند. تا چه حد از این قطعه اطلاعات دارید؟ آیا عملکرد کمک فنر، انواع آن و زمان تعویض کمک فنر آشنایی دارید؟ در این سری از مقالات بررسی تخصصی قطعات از فروشگاه لوازم خودرو چینی سلیم سنتر قصد داریم تا صفر تا صد کمک فنر خودرو و انواع آن را بررسی نماییم. پس با ما همراه باشید.


کمک فنر خودرو چیست و چگونه عمل می کند؟


کمک فنر خودرو از صفر تا صد! انواع کمک فنر ماشین!!!

کمک فنر ماشین منجر به پایداری و ثبات خودرو حین رانندگی می شود. هنگامی که از روی دست اندازه های جاده عبور می کنید، تکان های شدید و ارتعاشات خودرو را به حداقل می رساند. در واقع کمک فنر به کنترل سیستم تعلیق کمک می کند. این قطعات همچنین منجر به تماس چرخ های ماشین با سطح جاده می شود. در نتیجه کنترل خودرو را برای شما آسان می سازد.

انواع کمک فنرهایی که شما میتوانید استفاده کنید، به نوع وسیله نقلیه شما و تنظیمات سازنده آن بستگی دارد. اغلب اوقات، این ضربه گیرها وظیفه تبدیل انرژی جنبشی تایرهای خودرو و تبدیل آن به انرژی گرمایی را دارند. در حقیقت این قطعات با خارج کردن گرما، سواری نرم و راحتی برای شما فراهم می آورند.


انواع کمک فنر خودرو


کمک فنر خودرو از صفر تا صد! انواع کمک فنر ماشین!!!

سازندگان قطعات خودرو انواع مختلی از کمک فنر را تولید می کنند. نوع بکار برده شده در هر خودرو به نوع وسیله نقلیه بستگی دارد. این کمک ها حرکات فنرهای سیستم تعلیق را کنترل می کند. این مسئله باعث بهبود کیفیت رانندگی و پایداری خودرو می شود. کمک فنرها عمر لاستیک ها و سایر قطعات سیستم تعلیق را نیز افزایش می دهد.

کمک فنر اتومبیل طی سالیان گذشته تکامل پیدا کرده و به شکل امروزی در آمده است. به طور کلی دو نوع کمک فنر پنوماتیک یا بادی و کمک فنر هیدرولیکی وجود دارد. کمک های بادی با تخلیه هوای گرم در جو، انرژی حرکتی فنر سیستم تعلیق را توزیع می کند. در کمک فنرهای هیدرولیکی، یک مایع چسبناک وجود دارد که گرم می شود. از آنجایی که مایع نمی تواند از لوله خارج شود، گرمای تولید شده از طریق بدنه کمک فنر خارج می شود. هنگام خرید کمک فنر باید دقت کنید که نوع مناسب برای خودروی خود را تهیه نمایید. در اینجا به انواع مختلف کمک فنر و قطعات آن می پردازیم:

کمک فنر های متداول

کمک فنر تک تیوپه

کمک یک تیوپه نسبت به سایر انواع کمک فنرها از قطعات کمتری استفاده می کند و طراحی ساده تری نیز دارد. ولی با این وجود نسبت به کمک فنرهای دو تیوپه گرانقیمت تر می باشد. این نوع ضربه گیر معمولا در کامیون ها و ون ها بکار می رود. همچنین در وسایل نقلیه ای که برای باربری و یا حمل و نقل استفاده می شوند و یا در جاده های سنگلاخی رانندگی می کنند، رایج می باشد.

کمک فنر دو تیوپه

این نوع کمک فنر در خودروهای سواری و اتومبیل های شاسی بلند به وفور استفاده می شود. کمک فنر دو تیوپه برای سیالات داخلی به یک سیلندر ثانویه مجهز است. اگرچه قسمت داخلی آن با سیلندر تک تیوپه متفاوت می باشد، ولی قسمت خارجی آنها کاملا مشابه یکدیگر است. به همین دلیل از روی ظاهر، به سختی میتوان تفاوت آنها را تشخیص داد.

کمک فنر coilover

این نوع کمک فنر دارای یک فنر مارپیچ در بالای ضربه گیر می باشد تا مقاوت سیستم تعلیق را افزایش دهد. کمک کویل اور در وسایل نقلیه با سیستم تعلیق چند میله ای بکار می رود. گاهی این نوع کمک را با کوئل اشتباه گرفته می شود، چرا که از نظر ظاهری تقریبا مشابه هم هستند.

کمک فنرهای قابل تنظیم

در صورتی که بخواهید سواری نرم یا سختی را تجربه کنید، میتوانید بنا به تمایل خود این نوع کمک ها را تنظیم نمایید. کمک فنرهای بادی و الکترونیکی از این دسته کمک ها می باشند.  سواری شما به میزان مایع هیدرولیکی بستگی دارد که در داخل کمک فنر جریان می یابد. این مایع هیدرولیک قادر است که در داخل منافذ کمک خودرو وارد شود. هرچه منافذ بزرگتر باشد، مایع هیدرولیک بیشتری جریان پیدا می کند. هرچه میزان این سیال بیشتر باشد، سواری نرم تری را تجربه خواهید کرد.

کمک فنر مغناطیسی

کمک های الکترونیکی توسط سوئیچی در سیستم کامپیوتری خودرو، کنترل می شوند. یک آهنربای الکترومغناطیس، کمک فنر خودرو که دارای سیال هیدرولیکی حاوی آهن به نام فروفلویید می باشد را صلب و خشک می کند. سایر سیستم های کمک الکترونیکی از یک هادی الکتریکی به نام سلونوئید استفاده می کند تا جریان سیال را کاهش یا افزایش دهد.

کمک فنر بادی (ایرماتیک)

این نوع کمک ها در وسایل نقلیه ای استفاده می شوند که دارای سیستم تعلیق بادی هستند. کمک فنر بادی سواری نرم و راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. به طور مثال، اگر پشت وسیله نقلیه بار داشته باشید و یا با یدک کش کشیده شوید، کمپرسور هوای بیشتری را به داخل فنرهای عقب پمپ می کند تا عقب خودرو را بالا ببرد.


قطعات کمک فنر خودرو و عملکرد آن ها

 • پایه کمک فنر: پایه های کمک فنر به بخشی گفته می شود که کمک را به بدنه خودرو و سیستم تعلیق متصل می کند. دو پایه بالایی و پایینی دارد که معمولا دارای طراحی یکسان می باشند.
 • بوش کمک فنر: این قطعات روی پایه کمک نصب می شوند و معمولا از لاستیک یا اورتان ساخته می شوند. بوش وظیفه جذب ارتعاشات وجداسازی بخش های فلزی از یکدیگر را دارد. در این صورت مانع ایجاد سر و صدا و سایش قطعات خواهد شد. بوش یکی از قطعات قابل تعویض کمک فنر می باشد.
 • فنر کمک فنر: برخی از کمک فنرها دارای یک فنر پیچشی می باشند که به آن کویل هم گفته می شود.
 • پیستون و میل کمک فنر: پیستون کمک خودرو دارای یک سری سوپاپ یا دریچه می باشد. عملکرد کمک فنر به حرکت روغن از طریق این مسیرها صورت میگیرد. میل یا دسته پیستون وظیفه هدایت پیستون داخل سیلندر را دارد.
 • لوله سیلندری کمک فنر: این بخش به لوله ای گفته می شود که بدنه کمک فنر را شکل داده است.
 • پیچ و مهره کمک فنر: این قطعات، کمک فنر را از یک سمت به بدنه خودرو و از سمت دیگر به سیستم تعلیق محکم می کنند. این پیچ ها باید با گشتاور مناسب محکم شوند.

در صورت خرابی کمک فنر خودرو چه اتفاقی می افتد؟


کمک فنر خودرو از صفر تا صد! انواع کمک فنر ماشین!!!

از کجا بفهمیم کمک فنر خودرو خراب شده است؟ اگر خودروی شما هنگام رانندگی دچار ارتعاشات و تکان های بیشتری نسبت به سایر اوقات شود، نشانه خرابی کمک فنر خودرو می باشد.متاسفانه، در صورت وجود تعداد نفرات زیاد در خودرو، کمک فنرهای آن حساس تر خواهند شد. البته طول عمر کمک فنرهای ماشین به سبک رانندگی شما نیز بستگی دارد.

در صورتی که تعویض کمک فنر را به تعویق بیاندزاید، لاستیک ها و سیستم تعلیق خودرو شما نسبت شرایط عادی، آسیب بیشتری خواهند دید. از علائم خرابی کمک فنر ماشین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صداهای عجیب لاستیک خودرو
 • ارتعاشات غیر عادی فرمان خودرو حین رانندگی
 • توقف طولانی خودرو هنگام ترمز گرفتن
 • ساییدگی ناهموار لاستیک
 • جهش خودرو به سمت جلو/کشیده شدن خودرو به طرفین و تکان خودرون آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: تمامی حقوق کپی رایت متعلق به فروشگاه سلیم سنتر می باشد