کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

کیسه هوا خودرو یا ایربگ (airbag) سال هاست که به عنوان یک ویژگی استاندارد در اتومبیل ها تعبیه می شود. اما متاسفانه اغلب رانندگان اطلاعات کاملی درباره آن ندارند. آیا قطعات تشکیل دهنده سیستم ایربگ خودرو را می شناسید؟ و یا اینکه آیا با عملکرد انواع ایربگ خودرو آشنایی دارید؟ از تاریخچه ایربگ چه می دانید؟

البته شما معمولا ایربگ را نمی بینید (و امیدواریم هیچ وقت به آن نیازی نداشته باشید). در واقع این کیسه های هوا در خودرو نقش حیاتی ایفا می کنند و از میزان جراحت و یا حتی مرگ و میر بر اثر تصادف می کاهد. با فروشگاه لوازم خودرو چینی سلیم سنتر همراه باشید تا همه چیز درباره کیسه هوا خودرو و انواع آن! را بدانید.


تاریخچه کیسه هوا خودرو (ایربگ)

قدمت اولین ایربگ خودرو به اوایل ۱۹۵۰ باز می گردد و اولین بار در ۱۹۶۰ متوجه شدند که سرعت باز شدن ایربگ به اندازه کافی سریع نیست. به همین دلیل تاثیر کافی در جلوگیری از آسیب سرنشینان را نداشت.

فورد موتورز یکی از اولین شرکت هایی بود که خودروهایی مجهز به کیسه هوا را معرفی و عرضه کرد. بعد از آن نیز جنرال موتورز در سال ۱۹۷۳، ایبرگ را برای راننده و سرنشینان خودرو را ارائه نمود. اما چهار سال بعد، به دلیل عدم استقبال مصرف کننده، آن را از اتومبیل های خود حذف کردند.

در اواخر ۱۹۸۰، چندین خودروساز شروع به ارائه سیستم های کیسه های هوا به عنوان تجهیزات استاندارد کردند. و به این ترتیب بود که در سال های بعد به خودروها راه پیدا کردند. از سال ۱۹۹۸، سازندگان خودروهای آمریکایی ملزم به نصب کیسه هوا در تمامی خودروهای سواری شدند.


کیسه هوا خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

کیسه هوا بخشی از سیستمی است که به سیستم مهار بادی معروف می باشد. از آنجایی که هدف از ساخت ایربگ ها، افزایش ایمنی همراه با کمربند ایمنی می باشد، به آن سیستم بازدارنده تکمیلی (SRS) نیز گفته می شود.

ایربگ ها به گونه ای طراحی شده اند که در عرض چند ثانیه، باد و خالی می شوند. هر کیسه هوا تنها به یک دهم ثانیه نیاز دارد تا کاملا باز شود. بلافاصله پس از برخورد و تماس با سرنشین، باد آن خالی می شود و این اتفاق در چیزی حدود سه دهم ثانیه رخ می دهد. بخش های اصلی این سیستم که به این روند کمک می کند، شامل ماژول کیسه هوا، سنسور ایربگ و واحد کنترل می شوند.

حسگر های کیسه هوای خودرو در سرتاسر اتومبیل شما قرار دارند. این قطعات میزان نیروی وارده بر اثر تصادف را اندازه گیری می کنند و تعیین می کنند که آیا ایربگ باید باز شود یا خیر! یونیت کنترل ایربگ، سنسورها را رصد می کند و در صورت لزوم به سمت ماژول کیسه هوا سیگنال می فرستد.

ماژول airbag از یک کیسه و یک سیستم باد کننده تشکیل شده است. خود کیسه های هوا نیز از پارچه های نایلونی ظریف ساخته شده که داخل صندلی ها، درب ها، فرمان خودرو و بالای جعبه داشبورد تعبیه شده اند. داخل ایربگ یک سیستم باد کننده ( یک محفظه کوچک)، یک دستگاه جرقه زنی، و محرک شیمایی وجود دارد. این ماده شیمیایی حین تصادف، تحت یک واکنش کنترل شده، گاز نیتروژن تولید می کند. در نتیجه کیسه هوا پر از باد می شود.

احتمالا متوجه پخش شدن یک ماده پودری در هوا، هنگام باز شدن ایربگ شوید. این ماده پودر تالک می باشد که باعث حفظ قابلیت ارتجاعی ایربگ در محفظه خود می شود. شما باید نحوه بستن و جمع کردن ایربگ ها پس از تصادف را یاد بگیرید.


انواع کیسه هوا در خودرو کدامند؟

به طور کلی چهار نوع ایربگ اصلی در خودرو وجود دارد: ایربگ سرنشینان جلو، کیسه هوا جانبی خودرو، ایربرگ زانویی، کیسه هوا پرده ای. با ادامه تحقیقات در مورد ایمنی خودرو، ایربگ های جدیدی مثل ایربگ کمربند ایمنی و کیسه هوا عابر پیاده نیز معرفی شدند.

کیسه هوا سرنشینان جلو


کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

کیسه های هوای جلو برای محافظت از راننده و سرنشین جلو طراحی شده است. ایربگ مخصوص راننده داخل فرمان و ایربگ شاگرد داخل داشبورد تعبیه شده است. این کیسه ها فقط زمانی باز می شوند که تصادف متوسط رو به بالا رخ دهد. وقتی باز می شوند، از برخورد سر و سینه سرنشین با قسمت های سخت و محکم خودرو جلوگیری می کنند.

به منظور افزایش عملکرد این کیسه های هوای سرنشینان جلو، راننده و شاگرد باید به درستی نشسته باشند و کمربند ایمنی خود را نیز ببندند. به همین دلیل برخی از ایربگ های مدرن دارای سنسورهای داخلی هستند که باز یا بسته بودن کمربند ایمنی را تشخیص می دهد. بسیاری از خودروهای جدیدتر دارای سنسور وزن در صندلی های جلو می باشند. این سنسورها به کمک اندازه گیری وزن افراد، در صورت کوچک بودن جثه یا جوان بودن سرنشین، مانع باز شدن ایربگ خواهند شد.

در حال حاضر می توانید کیسه های هوا انواع خودروهای چینی مانند کیسه هوا خودروهای برلیانس را با مراجعه به قسمت لوازم یدکی برلیانس انتخاب و با مناسب ترین قیمت در سریع ترین زمان از فروشگاه تخصصی سلیم سنتر تحویل بگیرید.

کیسه هوا جانبی خودرو


کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

این نوع ایربگ در صورت بروز تصادف از بغل، کاربرد دارد. در واقع در درجه اول از آسیب دیدن افرادی که در طرفین خودرو نشسته اند، جلوگیری می کند. این کیسه های هوای جانبی انواع مختلفی دارند:

  • ایربگ جانبی بالاتنه: این نوع ایربگ ها معمولا داخل صندلی ها نصب می شوند. وظیفه اصلی این کیسه های هوا، جلوگیری از برخورد سرنشین با درب خودرو و پرس شدن وی می باشد. در نتیجه میزان جراحت وارده به شکم و لگن را کاهش می دهد.
  • ایربگ جانبی پرده ای: این کیسه های هوای جانبی درست پشت تریم سقف و بالای درب های خودرو قرار می گیرد. این ایربگ ها از وارد شدن آسیب به سر مسافر جلوگیری می کند. زمانی که ایربگ های پرده ای جانبی باز می شوند، تمامی شیشه های جلو و عقب را می پوشانند. در نتیجه از میزان آسیب به هر دو سرنشین در دو سمت خودرو می کاهد.
  • ایربگ جانبی سر: ایربگ سر از برخورد سر سرنشین با چیزی که خودرو با آن تصادف کرده، مثل تیر چراغ برق، درخت یا سایر وسایل نقلیه جلوگیری می کند.

کیسه هوا زانویی


کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

در تصادفات با سرعت بالا، احتمال آسیب به زانو زیاد است. مطالعات نشان داده که در اغلب موارد به دلیل وارد شدن ضربه به خودرو، زانوی افراد دچار شکستگی شده است. کیسه هوای زانو، نیروی ناشی از ضربه را پخش می کند تا مانع آسیب زانو اعم از شکستگی یا کبودی شود. این ایربگ ها همچنین از وارد شدن ضربه به شکم و لگن سرنشین جلوگیری می کند.

کیسه هوا سرنشینان عقب


کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

هنگام تصادف از عقب، کیسه های هوا خودرو در صندلی های عقب از سرنشین محافظت می کند. ایربگ شیشه های عقب خودرو از برخورد مسافر با پنجره پشتی و ایربگ های میانی از برخورد سرنشینان با یکدیگر جلوگیری می کند.

کیسه هوا یا ایربگ کمربند ایمنی


کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

هدف از تعبیه چنین ایربگی این است که میزان نیروی وارده بر اثر تصادف در بخش بزرگتری از بدن توزیع شود. در نتیجه شخص به دلیل استفاده از کمربند ایمنی، حین تصادف آسیب نخواهد دید. البته هنوز خودروهای زیادی از کیسه هوای کمربند ایمنی استفاده نمی شود.

کیسه هوا عابر پیاده


کیسه هوا خودرو یا ایربگ چیست؟ و انواع کیسه هوا خودرو!

این نوع کیسه هوا بیرونی خودرو، در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت ولوو معرفی شدند. در صورتی که راننده با عابر پیاده تصادف کند، این ایربگ ها باز می شوند و مانع آسیب دیدن او خواهند شد. در واقع این کیسه هوای عابر پیاده برای کاهش میزان اسیب به آنها طراحی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: تمامی حقوق کپی رایت متعلق به فروشگاه سلیم سنتر می باشد